Az első részben a legfontosabb, és egyben a test szempontjából legkímélőbb mozgásformáról volt szó: a sétáról. Meg persze érintőlegesen a futásról. Egyiknek sem szabad alábecsülni a hatását. Mindkettő fantasztikusan jó, ha rendszeresen csináljuk. Akár váltogatni is lehet, sőt célszerű.
Ebben a cikkben tovább haladunk a paleo (jellegű) sportok felfedezésében. Mi lehet még paleo sport? Mit csinált anno az ősember az ősközösségekben évmilliókig? Mit csinálnak ma is, a még élő természeti népek? Cipekednek.
Jogos a felvetés, hogy ne mondjak ilyet, hogy a cipekedés sport. Pedig de. Nézzük meg nemenként, hogy mit mozogtak még az ősközösségek tagjai.
Férfiak
Elmentek vadászni, ez ugye rengeteg sétával és néha kevesebb, néha annál több futással járt. Felderítették, becserkészték a vadat. Ha kellett követték kilométereken át, aztán valahogy elejtették. Lerohanták, bekerítették vagy csapdába ejtették, és fortéllyal vagy túlerővel legyőzték. Utána HAZACIPELTÉK a törzs számára. Persze előfordult, hogy ez nem ment olyan könnyen pl. egy mamut esetében, ez nem lehetett kivitelezhető, de általában, ha kisebb vadakat ejtettek, azt megfogták és elvitték a törzsnek. Paleo sportnak is nevezhetnénk, ami az életük szerves része volt.
Ma ezt úgy mondanánk talán, hogy felvették a súlyt és azzal mozogtak, mint a funkcionális edzések jó részében, ahol pont az evolúció által kialakult természetes mozgásformák dominálnak. Azt hiszem innen is ered a funkcionális edzés. Vagyis lemodellezi az ember tevékenységének mozgásformáit.
Jellemzően még a súlyok mértékében is. Gondoljunk csak bele. A vadászoknak sikerült elejteniük egy gazellát vagy más közepes méretű állatot. A súlya önmagában 60-80-100 kg. Ezt kellett hazavinni. Ha egyedül nem ment, akkor ketten vették fel és vihették haza.
Ezt fel kellett emelni, fel kellett tenni a hátukra, és hegyen-völgyön keresztül vinni. Gondolatban lehet, hogy nem egyszerű összekötni, de ez nem volt más, mint egy paleo funkcionális ezdés, vagy súlyemelés, egy paleo sport. Csak ők nem paleo sportnak tekintették, hanem az életük mindennapos része volt.
De ha csak nyulakat sikerült ejteni, akkor is, ha volt 2-3 nyúl, annak a súlya nyomott 6-10 vagy még több kilót. Haza kellett vinni kilométereken keresztül. Színtiszta funkcionális edzés, nem? ” />
Oké, most nézzük meg a nőket
Bizony ők sem tétlenkedtek. Általában a törzs számára ők gyűjtötték be a bogyókat, gyümölcsöket, gyökereket. A közeli helyeket viszonylag gyorsan leszüretelhették, és ilyenkor vagy tovább állt a törzs, vagy kicsit távolabb is összeszedték a gyümölcsöket. A séta itt sem maradt el. A leszedett gyümölcsöket, amit nem ettek meg ott helyben a lelőhelyen, elvitték a törzs többi tagjának, és a gyerekeknek vagy azoknak, akik nem tudtak velük tartani. A nők is cipekedtek csak kisebb súlyokkal. A paleo sportot nők is végezték.
Ezek alapján látjuk, hogy a súlyok emelése vagy a funkcionális edzés is nagyon sok hasonlóságot mutat a paleo életmód mozgásformáival. Vagyis egyáltalán nem lehet mellé nyúlni, ha a paleo étrend mellett nem csak futunk vagy sétálunk, hanem súlyzós edzéseket végzünk, akár férfiként, akár nőként. Ugyanígy paleo sportnak, paleo edzésformának mondható, ha funkcionális edzésre járunk rendszeresen.
A paleolit kor embere nagyon sokat mozgott a mi életmódunkhoz képest. Még úgy is, hogy átlagosan csak 2-4 órát fordított naponta az élelme megszerzésére. Aznap utána már lehet, hogy csak a törzsben élt társadalmi életet, de lehet, hogy ellátogatott a szomszéd törzshöz több tíz kilométerre egy rövid baráti csevegésre. Mozogtak, amikor kell, de nem volt versenysport. Nem terhelték túl a szervezetüket hosszú távon. Kivéve talán, amikor az életükért futottak a vadállatok elől.
Ha nem mozogsz rendszeresen, bátran kezdj bele fenti sportok bármelyikébe, de valójában minden mozgásforma jó lehet, ha nem versenysport szinten űzöd. Akár a sétálás is. A versenysport nagyon igénybe veszi a szervezetet és a versenyzés már nem az egészségről szól. Versenysportban a jó érzést nem a mozgás adja, hanem a győzelem. A mozgást mindig jó érzés követi, ha jól csinálod. Akkor is ha kicsit megerőltető.
Válassz egy olyan sportot, ami közel áll hozzád. Nem kell feltétlenül a fentiekből választani. A ping-pong is egy jó sport, vagy a tenisz. A labdasportok még az agyi kapacitásodat is lekötik, hiszen figyelni kell a labdát, ezért nagyon jól ki tudnak kapcsolni. De lehet funkcionális edzés, akár csoportosan is. Lehet futás egyedül, ha azt jobban kedveled. Tartozhatsz egy edzőtermi közösségbe is, de akár egyedül is járhatsz edzeni. A lényeg, hogy mozogj. És ha sosem mozogtál, akkor a sétán kívül szinte mindenre érvényes, hogy eleinte kérj segítséget edzőtől. Mert lesérülni könnyű, és rendbe jönni időre van szükség. A cél pedig a mozgás öröme. Kulcsszó a rendszeresség!